Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 110

-HAYATINDAN KESİTLER-
 
Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye:
-14-
Hüseyin Hilmi Işık rahmetullahi aleyh efendi, Tam İlmihal Se'adet-i Ebediyye kitabının başında buyuruyorlar ki:
-3-
Îmân edip de kendini ahkâm-ı islâmiyyeye uyduran müslimândır. Ahkâm-ı islâmiyyeyi kendi arzûlarına, keyflerine uydurmak istiyen kâfirdir. Bunlar bilmezler ki, Allahü teâlâ, dinleri, nefsin arzûlarını, keyflerini kırmak ve taşkınlıklarını önlemek için göndermişdir.
***
O hâlde, her mü'mine önce lâzım, birinci farz olan şey, îmânı, farzları, harâmları öğrenmekdir. Bunlar öğrenilmedikce, müslimânlık olamaz. Îmân elde tutulamaz. Hak borcları ve kul borcları ödenilemez. Niyyet, ahlâk düzeltilemez ve temizlenemez. Düzgün niyyet edinilmedikçe, hiçbir farz kabûl olmaz. Dürr-ül-muhtârdaki hadîs-i şerîfde, (Bir sâat ilm öğrenmek veyâ öğretmek, sabâha kadar ibâdet etmekden dahâ sevâbdır) buyuruldu.
***
Se'âdet-i ebediyyeye kavuşmak için, müslimân olmak lâzımdır. Müslimân olmak için, hiçbir formaliteye, müftîye, imâma gitmeğe lüzûm yokdur. Allahü teâlâya ve Resûlüne ve Onun Allahü teâlâdan getirdiklerinin hepsine inandım. Allahü teâlânın ve Resûlünün dostlarını severim ve düşmanlarını sevmem demek kâfîdir.
***
Bütün insanlara önce lâzım olan şey, ehl-i sünnet âlimlerinin kitâblarında bildirdikleri gibi, bir îmân ve i'tikâd edinmekdir.
 
-devamı var-
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:724
Dün:1,039
Bu Ay:21,211
Toplam:13,867,177
Online Ziyaretçiler:4
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842