Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 923

  • Peygamber efendimiz, hiç Cehenneme girmeyecek birini görmek isteyen Ebû Bekr'e baksın buyurdu.
  • Hazret-i Ebû Bekr ile Hazret-i Ömer arasındaki fark dağ kadardır. Hazret-i Ebû Bekr radıyallahü anh ile Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem arasındaki fark iki parmağın arası kadardır.
  • Hazret-i Ebû Bekr radıyallahü anh, Peygamberlerden sonra, insanların en üstünüdür. İnsanların ikincisi İbrahimi Halîldir. Habib ile Halil arasındaki fark, bir insan sokaktaki arkadaşını çok sever, evindekileri de çok sever, bu ikisi arasındaki fark gibidir.
  • Hazret-i Ebû Bekr, Bilâl-i Habeşi hazretlerini satın alıp âzâd edince, Peygamber efendimiz, Ebû Bekr "Atikünminennar"dır buyurdu. Yani, Allahü teala da Ebû Bekri Cehennemden âzâd etti buyurdu. Hutbelerde Elmülâkkabibil atîk diye söyleniyor.
  • Hazret-i Ebû Bekr'i ilk halîfe yapan Hazret-i Ömerdir. Peygamber efendimiz vefat edince ortalık karıştı, ensar ve muhacir, iki taraftan halîfe olsun dedi. Hazret-i Ömer radyallahü anh, kılıcı çekti, Hazret-i Ebu Bekr halîfedir, biat etmeyeni keserim dedi. Geciktirilseydi iki halîfe olacaktı, Eshâb-ı kiram bölünecekti.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:507
Dün:1,039
Bu Ay:20,994
Toplam:13,866,960
Online Ziyaretçiler:4
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842