Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 954

  • Silsile-i âliyye'de bulunanlardan bir dânesine, hangisi olursa olsun (İmâm-ı Rabbâni hazretleri, Mevlânâ Halid hazretleri, seyyid Abdülhakîm Arvâsî hazretleri..) bunlardan birisine âşık olmalıdır. Onları sevmek için de, hayat hikayelerini okumak lazımdır. Onların hayat hikayelerini okuyunca, onların sevgisi insanın kalbine yerleşir. Onların sevgisi kalbe yerleşince de, dünya sevgisi çıkar. Dünya sevgisi çıkınca, Allaha muhabbet yerleşir.
  • Muhabbet için, büyüklerin hayatını çok okumak lazım, Mektubâtı çok okumak lazım, arkadaşları çok sevmek lazım. Çok şeyler öğrenmek yeterli değildir. Şeytan da çok şeyler öğrendi, ama o öğrendikleriyle beraber Cehenneme gitti. Çünki ihlâsı yoktu.
  • Kalbleri birbirine bağlayan yol muhabbet yoludur. İnsan silsile-i âliyye büyüklerini severse Onların kalbinden, nurlar, feyzler sevenin kalbine akar, Peygamber efendimizden böyle gelmiş. Ne mutlu bize ki, bunlardan haberimiz var. Haberdar olmak, inanmak dahi büyük bir meziyettir.
  • Allahtan başka şeylere âşık olmanın, yani kalp hastalığının tedavisi bir tanedir. Sabahlara kadar zikr etse, akşamlara kadar nemaz kılsa, her gün oruc tutsa yine kurtulamaz. Çünki ilacı o değil. Kalbin tedavisi ancak büyüklerin sevgisiyle mümkündür.
  • İslâmiyyetin temeli sevgiye dayanır. Allah dostlarını tanıyacağız, seveceğiz. Sevmek, onların yolunda yürümek demektir.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:736
Dün:1,049
Bu Ay:22,272
Toplam:13,868,238
Online Ziyaretçiler:5
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842