Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 643

  • Mü'minler biraraya geldiği zaman, istese de istemese de Allah sevgisi mutlaka kalbden kalbe geçer. Ancak, üç kişi bundan istifade edemez. Birincisi, kafir. İkincisi, hocasını inkar eden. Üçüncüsü, hocasını imtihan eden. Bunlar istifade edemezler. İstifade edemeyince, onun feyzi kapalı olduğu için, o, aşk, sevgi, muhabbet veremez. Fakat onun zulmeti diğer tarafa akmağa devam eder. Dolayısıyla, hocasını incitenle bir araya geldiğiniz zaman, hiç konuşmasanız gene zarara uğrarsınız.
  • Mektubatın özeti, iki cümledir. Birincisi, Allahü tealanın dinine bağlanmak, cenab-ı Peygamberin bildirdiği İslamiyyete sarılmak, onu öğrenmek, tatbik etmek. İkincisi, kimden dinini öğreniyorsan, ona sevgi ve muhabbettir. Esası budur. Bu varsa, her şey vardır.
  • Allahü teala bir kulunu severse, ona fıkıh öğrenmesini nasip eder. Fıkıh bilgisini öğrenen, Allahü tealanın sevgisine kavuşur. Öğretene daha çok sevap vardır.
  • İnsanın kemalde olmadığını bilmesi, kemalde olduğunu gösterir. Ne kadar kendi kusurlarını düşünürse, o kadar Allah sevgisi artar.
  • Allaha yaklaşmak, Allah'ın sevgisine rızasına kavuşmak demekdir.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:337
Dün:883
Bu Ay:21,847
Toplam:13,901,132
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842