Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 646

  • Asrın mürşid-i kâmili, Tam İlmihal Seadet-i Ebediyyedir. Çünki yüzlerce, binlerce evliyanın, âlimlerin, büyüklerin, velilerin mübarek sözleridir.
  • Bütün evliyalar, âlimler, din büyükleri, tasavvufun tarifini yapmışlar. Tasavvuf, haddini bilmektir. Tasavvuf, şahsın kendini tanımasıdır.
  • Ârabi Peygamber lisânıdır, fârisi evliya lisânıdır, Osmanlıca da devlet lisânıdır.
  • At insana en yakın hayvandır. Ata bir aritmetik denkleminden bahsetseniz, bir inşaat projesinden bahsetseniz ve anlatmaya bin sene devam etseniz at bunları katiyen anlayamaz. İşte at'la insan arasındaki fark bu kadardır. Bunları akıl olduğu için insan anlayabilir. Bunun gibi insanlarla evliyalar arasındaki fark da böyledir. Bu kadar kıymetli olan evliya zatlar da Eshab-ı Kiramla mukayese edilirse böyledir. Eshab-ı Kiram da Peygamberleri anlayamazlar. Peygamberler de ülûl azm Peygamberleri anlayamazlar. Onlar da derece bakımından Peygamberimiz aleyhissalatü vesselamı anlayamazlar. Çünki her peygamber ve müslimân Allahü tealaya âşıktır, ama Allahü teala ise peygamberimize âşıktır. Ona habibim diyor.
  • Eğer bir âlim, bir âlim tarafından meth edilirse, secde-i şükr yapsın. Cahilin, alimi meth etmesi veya zem etmesinin kıymeti yoktur.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:112
Dün:1,315
Bu Ay:28,738
Toplam:13,839,098
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842