Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 720

  • Rabbimize şükr edeceğiz. Şükrün dereceleri var. Evvela, îmânımıza şükr edeceğiz. Îmâna nasıl şükr edilir. Âyeti kerîmeler bunu bildiriyor. Diyor ki, "Ey mü'minler, ey îmânla şereflenenler, bu ni'metin şükrünü ifa edebilmek için birbirinizi seviniz. Ananızdan, babanızdan, kardeşinizden daha çok seviniz. Hele, onlar da büyüklerin yolunda ise, elbette onları da böyle seveceksiniz.
  • İnsanın imanının tezahürü, din kardeşleriyle beraber olmak, onları sevmektir.
  • İlk imanımızı anamızdan, babamızdan öğrendik. Onlar ilk mürşîdimizdir. Ninni söylerken, analarımızdan Allah demeyi öğrendik, masal anlatılırken Peygamber efendimizden anlatırlardı. Temeli kalbimize anamız, babamız yerleştirdi. Onun için, ana baba hakkı çok büyüktür.
  • Bir mü'minde imanın kemali, kuvveti veya azlığı için, bir mihenk lazımdır. Bu mihenk, menfeatleri karşılaştığında vereceği karardır.
  • Mü'minin imanın ne kadar kuvvetli veya zayıf olduğu, iki menfaati karşılaştığı zaman, tercihinden belli olur. Dünya ve ahiret menfaatiyle karşılaştığında, eğer tercihi dünya menfaati ise, işte mihenk taşı onun ne olduğunu ortaya çıkartır.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)

İSTATİSTİKLER

Bugün:1,007
Dün:989
Bu Ay:22,396
Toplam:13,832,756
Online Ziyaretçiler:4
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842