Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Pınardan Damlayanlar - 81

Bir gün mübarek bir zat ahıreti anlatıyorken, bir öğrencisi hocam bir dua eder misiniz, ben hemen ölmek istiyorum demiş. O zat; Allah Allah siz bu kadar nefsinize düşkünmüsünüz, cennete bir an evvel gitmek istiyorsunuz buyurmuş. Hepimiz bir an evvel ahirete gitmek istersek, bu hizmetleri kim yapacak, islamiyeti kim yayacak buyurmuş. Öyle kolay hemen gitmek yok... Önce çalışmak yorulmak, biraz sıkıntı çekmek, üzülmek, sevinmek lazım. İnşallah ondan sonra hep beraber orada oluruz ve inşallah bir mübarek zat da bizi yanına alır...
 
Bir büyük zat buyurmuş ki; Eğer Allahü teala bana bu hizmetlerden dolayı (razı olup da)cennetini ihsan ederse, mahşere dönerim talebelerimin hepsini alırım. Bir talebesi de sormuş; Orası mahşer, çok kalabalık,.. Allahü teala korusun bir talebe orada kaybolsa, insanlar birbirine benziyor, o ne olacak? O zat da buyurmuş ki; Efendim insanların işi karışık olur ama Allahü tealanın işinde karışıklık olmaz. Kim kimi seviyorsa, hep beraber olur. (Mıknatısın iğneyi çektiği gibi).
 
Bir müminin imanlı olarak bir nefes alması ne büyük nimettir.. Hele hele imanı ve aklı koruyabilmek. Her sabah, Ya rabbi bizim aklımızı ve imanımızı muhafaza et diye dua etmek lazımdır. Çok mühim, çünkü insanın aklı bir an gitse, mahvolur gider. Küfre girse ebedi cehenneme gider. Peygamber efendimiz buyuruyorlar ki "sallallahü aleyhi vessellem"; Ey eshabım, Allahü tealanın emrettiği ve yasak ettiği hususlardan siz onda dokuzunu yapmazsanız helak olursunuz. Ama ahir zamanda gelecek ümmetim birini yapsa kurtulacaktır diyor. Bir mübarek zata sormuşlar bu ondabir nedir diye. O da, imandır buyurmuş. Ahir zamandaki insanların en büyük sıkıntısı imanını korumaktır buyurmuşlar.
 
İman çok hassastır, bir kelime ile gelir, bir kelime ile gider... Birisinin cebinde çok kıymetli bir cevher olsa, kimse çalmasın diye hiçbir yere bırakmaz. Hep onu düşünür ve hiç unutmaz. Onu kimse çalmasın diye, aklı fikri onu korumakta olacaktır. Nihayetinde bu bir dünya malıdır, çalınsa ne olur, çalınmasa ne olur. Ama iman gitti mi, maazallah! Bütün seadetler gider, bütün felaketler gelir. Bir büyük zat buyuruyor ki; Bu imanın korunması ancak imanını koruyanlarla beraber olmakla mümkündür. İmamı Rabbani hazretleri dünyanın kötülüğünü anlatıyor; haramlardan günahlardan sakınmak dünyadan sakınmaktır. Bu kadar kıymetli imanı muhafaza etmek nasıl mümkün olabilir. Ne yapmak lazım onu korumak için. Buyuruyor ki; "Onu koruyanlarla beraber olmak lazım". Tek başınıza, yabancılarla kalırsanız kurtulamazsınız, çünkü insanın ahlakı bulaşıcıdır. Kötü ahlak da bulaşıcıdır, iyi ahlak da bulaşıcıdır. Onun için iyi insanlar ile beraber olmak, kurtulmaya alamettir.
 
Bu birlik ve beraberlik üzerinde çok durulmuş, çünkü Peygamber efendimiz "sallallahü aleyhi vessellem" buyurmuşlar ki; Siz beraber olursanız rahmeti ilahi tecelli eder. Toplulukta rahmeti ilahi vardır, ayrılıkta azabı ilahi vardır. Eğer ayrılırsak, birbirimizi kötülemeye başlarsak, azabı ilahi gelir. Azabı ilahi, Allahü tealanın verdiği nimetlerin gitmesidir. 

İSTATİSTİKLER

Bugün:134
Dün:1,219
Bu Ay:23,996
Toplam:13,834,356
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842