Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 460

  • Whatsapp'de paylaş

Enver abim 11 nisan 2006 tarihinde buyurdular ki;

-154-
 
Tabii kötü ahlâk deyince, akla birçok şeyler gelebilir ama bunun en bariz tarifi öfkelenmektir. Çünki Hazret-i peygamber "aleyhissalatü vesselam" öyle buyurdular; öfkelenmeyin, öfkelenmeyin, öfkelenmeyin". Bir gün mübareklerle oturuyorduk, buyurdular ki; Peygamber efendimiz "aleyhissalatü vesselam" cennette yanımda kim olacak biliyormusunuz buyurdular. Herkesin aklından geçen isim Ebu Bekri Sıddîk. Tabii çok edepli oldukları için, çok terbiyeli oldukları için, onların hocası Hazret-i Peygamber olduğu için "Allah ve Resûlü daha iyi bilir" buyurdular. Cevap bile vermediler. Hatta bazen Hazret-i Peygamber sorardı "aleyhissalatü vesselam" "bugün günlerden ne" diye. "Allah'ın peygamberi daha iyi bilir". Bugün şu gün demezlerdi. Resulullah efendimiz buyurdular ki; "Ahlâkı güzel olan cennette yanımda olacak".
İslâm Ahlâkı yazıyor, ahlâkı güzel olanı olmayanı, okumakta fayda var. Bizim dinimiz zaten üç şey, "ilim, amel, ihlâs". İlim de; iman ilmi, fıkıh ilmi, bir de ahlâk ilmi. İman ilmi de İslâm Ahlâkında yazıyor, ikiye ayrılıyor. Birisi; doğru olarak Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdiği iman, diğeri de 72 bozuk fırkanın bildirdiği bozuk iman. Ve buyuruyor ki İslâm Ahlâkında; bu 72 bozuk fırka neden meydana geldi? Cevap; bir, başındakilerin hepsi derin âlim idi, iki, bu derin âlimler şu üç sebepten dolayı bozuldular, yoldan kaydılar. Birincisi, kendi ilimlerine güvenerek, kendi yorumlarını, kendi mütalaalarını ilave ettiler. Kendi anladıklarını ortaya koydular. İkincisi, çok kitap okudukları için yunan felsefecilerinden ilave ettiler. Üçüncüsü, âlim oldukları için diğer dinlerden, daha eski dinlerden birer parça ilave ettiler.
Netice itibariyle, bozuk fırkalar meydana gelmiş oldu. Halbuki Ehl-i sünnet fırkası tamamen nakle dayanan, Hazret-i Peygamberden "aleyhissalatü vesselam" Eshab-ı kirâma, oradan Tabiine, oradan mezhep imamlarımıza ve müteselsilen bize kadar gelen; ilmihalde yazıldığı gibi, filan âlim şöyle buyurmuş, filan âlim böyle buyurmuş, nakille bugüne kadar korunarak, ilave yapılmayarak, çıkarılmayarak böyle saf ve temiz olarak bize kadar gelmiştir..
 
-devamı var-
 
ali zeki osmanağaoğlu
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:61
Dün:329
Bu Ay:2,153
Toplam:14,335,040
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842