Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 815

  • Whatsapp'de paylaş

Enver abim buyurdular ki;

Bir mümin size bir şey sorarsa aradan kendinizi çekin. Bir menfaat aklınıza gelse, o cevap doğru dahi olsa sonu felaket olur. Hiç menfaat aklınıza gelmese, yine Allahü tealanın rızası nerededir diye düşünerek, aradan çekilip söylemek lazımdır.

Mübarek hocamız namazdan sonra bir defasında; yapılan şu hizmetlerle, şu arkadaşlarla ilgili bir zerre kadar muvaffakiyeti şahsımdan bilsem yanarım. Bunların hepsi Efendi hazretlerine aittir. Biz yanlış yoldaydık. Bizi yanlış yoldan alıp doğru yola koydular. Bana ne kaldı? Büyükleri tanıdıktan sonra geriye şahsımızla ilgili ne kalmıştır. Ancak bu nimet bize ihsan edildiği için, Rabbimiz bu görevi bize verdiği için, elimizden kaçmasın diye korkarız ve hamd ederiz, buyurdular. Kardeşim, çok büyük nimetlere kavuştuk. İman nimetine kavuştuk. Eğer imanımız olmasaydı bu hizmetlere koşamazdık. İman nimetinin şükrü yapılmazsa elden gider. Allahü teala Kur'an-ı kerimde, iman nimetinin şükrü hubbu fillah'a, yani birbirinizi Allah rızası için sevmenize bağlıdır, buyuruyor. Bu şükür böylece yapılmazsa, Allahü teala iman nimetini geri alır. İman nimeti olduğu müddetçe de, ne dünyada ne de ahirette sıkıntıya düşülmez. Çünki iman demek, Rabbime güveniyorum, ondan dilerim demektir.

Mübarek bir zat birisine, ne iş yapıyorsun demiş. O da berbat bir işte çalıştığını söylemiş. Evladım, yaptığın iş, yediğin içtiğin haram, Allah'tan korkmuyor musun. O işi bırak, helal yoldan bir kazanç kapısı bul, demiş. Ama hocam, çoluk çocuğun rızkını kazanıyorum. Burada çok para kazanıyorum. Başka yere gitsem bu kadar kazanabilir miyim acaba, benim halim ne olur, demiş. O zat da; Allahü teala senin rızkını haram işlerken veriyorsa, sen helal işle uğraşırsan rızkını keser mi? Allahü tealanın verdiği rızıktan nasıl şüphe edersin. Allah'tan kork, demiş. Allahü teala hepinize din ve dünya selameti versin. Amin.

ali zeki osmanağaoğlu
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:255
Dün:348
Bu Ay:3,043
Toplam:14,335,930
Online Ziyaretçiler:4
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842