Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 888

  • Whatsapp'de paylaş

Enver abim buyurdular ki;
 
Sohbet çok önemlidir. Mübarekler buyurdular ki; Âlim, çok kitap okuyan kimse değildir. Âlim, hakkı batıldan ayırabilendir.
 
Bir gün arkadaşlarımız eve geldiler. Ben de gittim Mübâreklere, efendim, arkadaşlarımız ziyarete gelmişler, dedim. Tabii Mübârekler kitap yazıyorlar, bir şeylerle uğraşıyorlar. Mübarekler; Görüyorsun hâlimi kardeşim, benim nefes alacak hâlim yok. Efendim, onlar bizi bir özlüyorsa, biz onları bin özlüyoruz. Arkadaşlara şunu söyleyin, "İnşâallah, hiç ayrılık olmayan yerde sonsuz olarak beraber olacağız" buyurdular.
 
Bir gün de yine Mübarekler buyurdular ki; Arkadaşlar bizi çok görmek istiyorlar, ben de onları görmek istiyorum. Ama bizi isterlerse, kitaplarımızın satırları arasındayız. Bizi görmek isteyen, bizimle konuşmak isteyen, bizimle buluşmak isteyen, bizi, kitaplarımızın satırları arasında bulabilir. Biz oradayız, buyurdular. Onun için abiler; "Mübâreklerin yolu okumak ve okutmak idi" Yani, Hakikat kitabevinden her yere çok kitap dağıttılar. Dolayısıyla, onları sevmek, onların yolunda olmamızdır. Onların yolu; Ehl-i sünnet itikadını öğrenmek ve öğretmek idi. Onlar, arının bir sürü çiçekten toplayıp da bal yaptığı gibi, bir çok kitaptan o kitapları hazırladılar, hazır lokma gibi önümüze koydular. Biraz okumak, biraz düşünmek yeterli... Ama bu yeterli değil, mutlaka, okuduğumuzu birilerine anlatmamız lâzım. Ya kitap vererek, ya sponsor olarak. Şimdi öyle hizmetler yapılıyor elhamdülillah. Ve mutlaka ilim yayılacaktır. Çünki Mübârekler buyurdular ki, "îmândan sonra ilk emir, oku" yani öğren, yani ilim. İlim olmazsa din olmaz. Mü'minin üzerine iki farz var. Birisi öğrenmek, diğeri öğretmektir. Eğer ecdâdımız bize öğretmeselerdi, biz şimdi müslüman değildik. Onlar canlarını, mallarını, kanlarını, her şeylerini, bizim müslüman olmamız için harcadılar. Her şeylerini fedâ ettiler ve elhamdülillah bizim müslüman olmamızı temin ettiler, sağladılar. Eshâb-ı kirâm zannetmiyorum ki hiç birisi kendi yatağında vefât etmiş olsun. İhtiyar ve genç, hepsi gurbet diyarında şehîd düştüler. Osmanlılar at üstünde, dünyanın her yerine Ehl-i sünnet itikadını yaydılar...
 
ali zeki osmanağaoğlu
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:458
Dün:566
Bu Ay:10,418
Toplam:14,413,646
Online Ziyaretçiler:4
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842