Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 1301

  • Whatsapp'de paylaş

Enver abim buyurdular ki;
 
Bismillahirrahmanirrahim. İbrahim aleyhisselam cenab-ı Hakka yalvardı. Dedi ki; Ya Rabbi; munis, terbiyeli, halim, selim, çalışkan bir evlat verirsen, ben senin için bunu kurban edeceğim. Duası kabul oldu. İsmail aleyhisselam dünyaya geldi. Halim, selim, tatlı, güzel, akıllı… Ama 7-8 yaşına gelince, Cebrail aleyhisselam rüyasına geldi. Dedi ki, Allah'a verdiğin sözü yerine getir. Ne söz verdim, dedi. Unutmuş tabii. Oğlunu kurban edeceğine söz vermiştin. Benden sana tebligat. Ondan sonra dedi; Ya Rabbi, rahmani mi, şeytani mi, tereddüt geçirdi. İşte Terviye, tereddüt kelimesinden geliyor. Ertesi akşam Cebrail aleyhisselam tekrar geldi. Dedi ki, Allah'a verdiğin sözü yerine getir. Dedi, bu rahmani. Oldu Arefe. Yani, ortaya çıktı, meydana çıktı, artık arif oldu. Anladı ki bu rahmani. Ertesi gün dedi ki hanımına, bu çocuğu yıka. O da nahr oldu. Yani, kurban oldu. Gittiler, işte malum, hepinizin bildiği hadise. Allahü teala koçu gönderdi. Dolayısıyla, Kurban bayramı dört gün. Neden? Çünki, Arefe günü çok makbul, çok büyük, sevapların çok olduğu, günahların çok çok afv olduğu bir gün olduğu için, arkası dört gün bayram. Sırf Arefe günü için. Ramazan-ı şerif günlerinde, 30 gün, yüzlerce, binlerce, yüz binlerce müslüman afv olduğu için üç gün bayram. Bayram, afv olmanın neticesidir, sevincidir.
 
Bir gün peygamberimiz "aleyhissalatü vesselam", Aişe validemize buyurdular ki, "Yâ Aişe! Kurbanı ne yaptın?". O da, "Yâ Resulallah, hepsini dağıttım, iki kürek bize kaldı" diye arz etti. Efendimiz buyurdular ki, "İki kürek hariç hepsi bize kaldı". Yani, verdiklerimiz bizim oldu.
 
Allahü teala kurbanlarımızı kabul etsin inşallah. Bayramınız hayırlı mübarek olsun. Elimizden geldiği kadar avucumuzu açalım. Cömertleri Allah seviyor, günahkâr da olsa. Hasis insanı Allah sevmiyor, âlim de olsa. Dinimiz diyor ki; " En büyük hasis, imkanı varken kurban kesmeyendir". Allah korusun. Yemez, içmez kurbanını keser. Çok sevap var, hem de müslümanları sevindirmek var. La ilahe illallah Muhammedün Resulullah. Cenab-ı hak hepinize din ve dünya selameti versin. Allahü teala mübarek Kurban bayramı hürmetine günahlarımızı afv ve mağfiret etsin.
 
ali zeki osmanağaoğlu
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:34
Dün:391
Bu Ay:1,085
Toplam:14,333,972
Online Ziyaretçiler:44
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842