Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 1772

  • Whatsapp'de paylaş

Enver abiler buyurdular ki;
 
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyorlar ki; Zafer, iki orduyla kazanılır. Bir ordu işe yaramaz. İnsan nasıl ruh ve cesedden müteşekkil ise, zafer de ancak iki orduyla kazanılabilir. Tek ordu, mümkün değildir. O da, leşger-i gaza, leşger-i duadır. Yani silahlı asker, dualı evliyadır. Olmazsa olmaz! Nitekim Osmanlılar, Molla Arap, Aziz Mahmud-u Hüdai diyor. Çünki ruh, onlardır. Asker onu görecek, onun vaaz ve nasihatiyle, Rabbim şehid olmak istiyorum, diyecek.
 
Yavuz Selim Han, Hasan Can ile boğaz turuna çıktıklarında, kahvaltıda ne yediklerini sormuş. Hasan Can, yumurta yediğini söylemiş. Daha sonra sefere çıkmışlar, sefer dönüşü gene boğazdan geçerken, Yavuz Selim Han, nasıldı diye sormuş. Hasan Can, rafadandı sultanım, demiş. Herkes şaşırmış, aradan aylar geçtiği halde, neyi kast ettiğini nereden anladın, demişler. Hasan Can, ben sultanımı çok seviyorum. Onunla hemhâl olmuşum, her an onu düşünürüm, ne soracağını bir sene evvelden düşünür, ikincisini tekrarlatmadan cevap hazırlarım, demiş.
 
Mevlana Celaleddin-i Rumî hazretleri Mesnevi'de yazıyor ki; Hocama kavuştuktan sonra, hâlâ aklıma göre iş yaparken, bazı şeylerin ters gittiğini fark ettim, sonra aklımı bıraktım ve kurtuldum.
 
Huzur Pınarı Kitap Kampanyası
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:363
Dün:399
Bu Ay:5,768
Toplam:14,466,153
Online Ziyaretçiler:5
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842