Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 2289

  • Whatsapp'de paylaş

Huzurpınarı ailesinin muhterem üyelerinin Cum'a gününü ve Kadir gecesini tebrik eder, müstecâb dualarınızı istirham ederiz efendim.
Allahü tealaya emanet olunuz efendim

ali zeki osmanağaoğlu


Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer....
 
Bâzı hatıralar vardır ki, kalblere nakşeder. O hatıraları hatırlamak, Cennet hayatı yaşamak gibidir..

Enver abiler buyurdular ki;
 
Allahü tealayı çok seviyorsan; fakat Allah düşmanlarıyla dostluk kuruyorsan, olmaz. Kâfirler için azab-ı ilahi var, kâfirleri dost edinmeyin, diye ayet-i kerimede kaç defa geçti? O halde, hubb-u fillah, buğd-u fillah, bu işin temel taşıdır. Ben Rabbimi seviyorum. Hayırlı olsun, çok güzel, şimdi ispatla bakalım. Kim Allahü tealayı seviyorsa, onu sevmek zorundasın. Bilhassa müslümanları ve İslamiyet dinine hizmet edenleri Allahü teala seviyor. Onları çok sevmeliyiz. Eğer bu ayrımı yapamıyorsan, senin söylediğin sende kalır, hiçbir tarafa gitmez. İki; madem ki seviyorsun, onun derdi ile dertlenirsin. Üzüntüsü varsa, borcu varsa, yardımcı olmaya çalışırsın. Hasta ise tedavisine koşarsın. Madem ki çok seviyorsun, bu sevgini ispatlaman lazım. Din kardeşliği böyledir. Eshab-ı kiram şehit düşerken bir bardak su vardı. Tam içecekti, yanındaki su deyince, bırak beni, git kardeşime ver, dedi. Bir bardak su, şehit oluyor! Tam ona götürdüğü zaman, diğer biri biraz su deyince, onu da bıraktı, diğerine götürdü. Gidinceye kadar vefat etti. Bari ikinciye getireyim, yetiştireyim dedi, ona geldi, o da vefat etti. Birinciye geleyim derken, 'radıyallahü anhüm ecmain' o da vefat etti. O bir bardak su hiçbirisine nasip olmadı. Neden? Din kardeşini kendine tercih ettiği için. Üç; gıyabında, onun haberi yokken, evinde, yatağında, din kardeşi için dua eder. Ya Rabbi, o hasta, ona şifa ver. Ya Rabbi, sana yalvarıyorum, benim o çok sevdiğim arkadaşıma, çok sevdiğim o kardeşime şunu şunu ver, der. Eğer bu üç şartı yerine getirebiliyorsan, sen hakiki din kardeşisin, hakiki sevgin var. Hakikaten seviyorsun. Allah muhafaza etsin, daha arkasını dönmeden seksen tane gıybet! Bu ne hal? Mübarekler bir gün Sarıyer'de Cuma sohbetinde buyurdular ki; Efendim, mü'minler birbirlerinin arkasından dua ederler. Münafıklar, birbirinin arkasından gıybet ederler. Çok fena! Allah muhafaza etsin, münafıklar Cehennemde yanacaklar. Onun için, sakın ha!

Enver abiler, asırlarda ender yetişen çok müstesna bir insandı. Allahü teala rahmeti ile merhameti ile muamele eylesin inşallah.

BUGÜN KADİR GECESİ

 
Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerîf ayı içinde bulunan ve Kur'ân-ı kerîmde methedilen en kıymetli gecedir. Âyet-i kerîmede buyuruldu ki: "Kadir Gecesi, bin aydan hayırlıdır." Kur'ân-ı kerîm, Resûlullaha bu gece gelmeye başladı.
 
Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
 
"Allahü teâlâ indinde en kıymetli gece, Kadir Gecesi'dir."
 
"Kadir Gecesi'nde bir defa, Kadir sûresini okumak, başka zamanda Kur'ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevaptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir."
 
"Kadir Gecesi'ni, inanarak ve sevabını bekleyerek ihyâ edenin, geçmiş bütün günahlarını Allahü teâlâ mağfiret eder."
 
Peygamber efendimiz, Kadir Gecesi'nde, "Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa'fü annî." duâsını okumayı bildirmiştir. Mânâsı şöyle: "Yâ Rabbî! Sen elbette affedicisin, affı seversin, beni de affeyle!"
 
Bu geceyi ihyâ için; kazâ namazı kılmalı, Kur'ân-ı kerîm ve ilmihâl okumalı, duâ ve tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevaplarını ölü diri bütün Müslümanlara göndermelidir.
 
Fî emanillah
 
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:217
Dün:397
Bu Ay:8,525
Toplam:14,352,792
Online Ziyaretçiler:51
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842