Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 2716 (Cum'anız ve Kurban bayramınız mubarek olsun)

  • Whatsapp'de paylaşHakiki bayram, Rabbimizin huzuruna, yüz akıyla çıkabilmektir.


Hadîs-i şerîfde buyuruldu ki:

(Kurban bayramında yapılan amellerden Allahü teâlâ katında, kurban kesmekten daha kıymetlisi yoktur. Daha kanı yere düşmeden Allahü teâlâ, onu muhâfaza eder. Onunla nefsinizi tezkiye edin, onu seve seve kesin!) [Tirmizî]


Mübarek Cuma gününüzü ve Kurban bayramınızı tebrik eder,
müstecab dualarınızı istirham ederiz efendim
.


Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer....
 
Bâzı hatıralar vardır ki, kalblere nakşeder. O hatıraları hatırlamak, Cennet hayatı yaşamak gibidir.

2012 senesi, Kurban bayramında Enver abiler buyurdular ki;
 
​Kaç türlü bayram var. Bugün Mücahid'e söyledim. Bir başka bayramı da, insan hapishaneden çıktığı gün yaşar. Düşünün ki, müebbet bir hapis; fakat kendisine bir evrak geliyor, bugün afv oldunuz, buyurun dışarıya, diyorlar. O adamın sevincini düşünün. Asıl bayram odur. Efendim, cenab-ı Peygamber 'aleyhissalatü vesselam' buyuruyor ki; Dünya mü'minin hapishanesidir. Hapishanede olan ne bekler? Afv olacağı veya hapishaneden çıkacağı günü bekler. Derler ki, ferman geldi, ruhunuzu almaya geldik. Şimdi bu zâtın ölümü bayram değil de nedir? Çünki o ruh çıktığı zaman, ahirete girdiği zaman, Cennet nimetlerine kavuşacaktır. Mübarekler orada hoş geldiniz diyeceklerdir. Peki, buna bayram denmez de ne denir?

Enver abiler, asırlarda ender yetişen çok müstesna bir insandı. Allahü teala rahmeti ile merhameti ile muamele eylesin inşallah.

***

PINARDAN DAMLAYANLAR....
 
Bayramlar, afva mağfirete uğrayıp günahlardan kurtulma günleridir. Allahü tealanın rızasına kavuşma günleridir. Dolayısıyla mü'minlerin sevinme günleridir. Mü'minlerin hakiki bayramı; günahlarının affedildiği gündür, îmânla öldüğü gündür, Cennette Allahü teâlânın rûyetine kavuştuğu ve Peygamber efendimizi (sallallahü aleyhi ve sellem) gördüğü gündür. Hakiki bayram, Rabbimizin huzuruna, yüz akıyla çıkabilmektir.
 
Resûlullah efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem, Medînelilerin câhiliyye âdetlerinden kalma bayramları kutladıklarını görünce; (Allahü teâlâ size onlardan daha hayırlı iki bayram ihsân buyurdu) buyurarak, sevinç ve neş'e günlerini göstermiştir. (Ebu Davud).
 
Bayramlar az zahmetle bol kazanç günleridir.
Ebû Hüreyre hazretlerinin bildirdiği bir hadîs-i şerîfte Peygamber efendimiz, "Kim, Bayram günü, üçyüz defa "Sübhânallahi ve bihamdihi" der ve bunu müslümanların mevtâlarına hediye ederse, her kabre bin nûr girer. O kişi öldüğü zaman Allahü teâlâ o kişinin bin nûrunu da kabrine getirir" buyurdu. Başka bir hadîs-i şerîfte de Peygamber efendimiz buyurdu ki: "Bayramlarınızı Tekbîr ile zinetlendiriniz, süsleyiniz." Peygamber efendimiz yine buyurdu ki: "Kim, bayram gecesini, o günün şuuruna ererek ihyâ ederse, kalblerin öldüğü gün onun kalbi ölmez."
 
Bayram günü sabah vakti olduğu zaman, Allahü teâlâ meleklere emreder. Onlar yeryüzüne inerler. Sokak başlarını tutarlar. İnsanlar ve cinlerden başka bütün mahlûkatın duyacağı bir sesle nidâ ederler. Derler ki; Ey ümmet-i Muhammed, kalkın! Cenab-ı Hak, büyük ihsânlarda bulunuyor, çok günâhları affediyor. Mü'minler bayram namazı kılmak üzere câmilere ve mescidlere toplandıkları zaman Allahü teâlâ meleklere hitap eder;
- İşçi çalışınca karşılığı nedir?
Melekler derler ki:
- Ücretinin ödenmesidir!
Şânı yüce olan Allahü teala buyurur ki:
- Sizi şahit tutuyorum. Ben onlara sevâb olarak rızâmı ve mağfiretimi verdim. .

***
Su kuyusu ve Cami yapımı hizmetimiz hakkında bilgilendirmedir:

Huzur Pınarı mail gubumuzun kıymetli üyeleri;

Afganistan ve Sudan'da 10.07.2020 tarihinde İhlâs Vakfı'nın koordinesinde ve kıymetli desteklerinizle Kur'ân-ı kerim kursu ve su kuyusu açma hizmetini başlatmış idik. Kurban bayramına girmeden dün itibariyle Sudan'daki su kuyumuz bitirilmiş olup hizmete girmiştir. Su sıkıntısı çekmekte olan 2000 den fazla müslüman bu kuyudan istifade edecektir. Ve emeği geçen, iştirak eden herkese âb-ı cari olarak kıyamete kadar sevab gelmesine vesile olacaktır inşallah. Bu sudan kıyamete kadar istifade edecek olan herkesin dualarına kavuşularak inşallah günahlarımızın da dökülmesine vesile olur inancındayız.

Afganistan'da da Kur'ân-ı kerim kursu ve su kuyusu açma işlemleri hızla devam etmekte olup pek yakında bitirilecektir.

Yine Sudan'da 20.07.2020 tarihinde İhlâs Vakfı'nın kordinesinde başlattığımız Camii yapımı hizmetimizin de ön çalışmaları bitirilmiş olup bir kaç gün içinde temeli atılacak, bir kaç ay içinde de hızla yapımı bitirilecektir inşallah.

Bu vesile ile, teşekkür ve dualarımızı arz eder, müstecab dualarınızı istirham ederiz efendim...

Fî emanillah

Huzur Pınarı
 
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:241
Dün:595
Bu Ay:12,390
Toplam:14,415,618
Online Ziyaretçiler:6
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842