Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 22

  • Whatsapp'de paylaş
2007 senesi, haziran ayının 4 ü...
 
Enver abim İhlas Holding'de Kendilerinin de namaz kıldıkları mescidde ikindi namazına huzurpınarına hizmet eden arkadaşları davet etmişlerdi. Kalabalık bir cemaat vardı.
 
O gün Enver abim buyurdu ki;
 
-7- eveli günden (perşembe'den) devam
 
Hazret-i Ömer bir dirheme satmak istemiştir o emirliği, o hilafeti ama tabi kimse alır mı? Bir vücutta baş ne kadar ehemmiyetli ise bir şirkette de baş o kadar kıymetli ve ehemmiyetlidir. Ama vücutsuz baş, başsız vücut bir işe yaramayacağı gibi bu Müslümanlar da bir ümmettir. Ümmet demek bir insan demektir. Bir insanda otuz trilyon hücre var. Hepsi bir yere bağlı. Dolayısıyla bağlantısız bir hücre, anında kansere dönüşür. Siz bağlantısız olmaktan korkun. Bir başa bağlıysanız, gidin yatın uyuyun.
 
Allahü teala Kur'an-ı kerim'de buyuruyor ki mealen; Sizin için barış hayırlıdır. O halde Allah'ını seven Allah'a kurban olsun. Onun emri, her emrin üzerindedir. O, her şeyin üstündedir. O buyuruyor ki mealen; Sizin için barış hayırlıdır. Bize çok sorular soruluyor. Tabi Enver abinin hep verdiği istikamet, barışın. Mahkemelik olmayın, hele hele ahirete intikal ettirmeyin çünki ahiret bildiğiniz gibi değil. Maazallah, kul hakkından peygamberler dahi çekinmişlerdir, çünki kul hakkı dehşettir. Kul hakkı ile ölmek felakettir. Binlerce insan sırtımıza bassın ama biz bir karıncaya bile basmayalım.
 
Bir şair diyor ki; İnsanın ömrü, dünyanın ömrüne nazaran sahrada bir an esen rüzgar gibidir. Değmez yani, bir rüzgardı ama geçti. Bu rüzgar kadar kısa olan ömrümün içinde çok tatlı günlerim geçti ama çok acı günlerim de geçti. Zalim olan, gücü olan zulmetti, hakaret etti, kırdı, dövdü... Hepsi geçti ama mazlumdan geçmedi. Yani haksızlığa uğrayandan geçmedi. Peki ne oldu? Onun boynunda, uğradığı hakaretlerin, uğradığı gıybetlerin, uğradığı iftiraların hepsi yazılı kaldı. Ahirete o levha ile gelecek. Cenab-ı Hak bu ne diyecek? Ya rabbi, adam burada bana bunları bunları yaptı diyecek. Haklarınızı helal edin, ben de helal ettim.
 
ali zeki osmanağaoğlu
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:102
Dün:428
Bu Ay:11,258
Toplam:14,355,525
Online Ziyaretçiler:4
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842