Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Âb-ı Hayat - 295

  • Whatsapp'de paylaş

Enver abim buyurdular ki;
 
-13-
 
Bir zamanlar insanlar cenneti istemişler, Cenab-ı Hakkın rızasını istemişler. İlim ve feyz, yağmur gibi akmış. Kum gibi adım başında evliyalar yetişmiş. Neden? İnsanlar onu taleb etmişler. Yani cenneti istemişler. Allahü teâlâ da cennete, kendi rızasına bunları vesile kıldı, sebep kıldı. Her şey sebebledir. Demek ki bu büyüklere muhabbet, bu kitaplara sevgi, bu dine muhabbet, Cenab-ı Hakkın muhabbetine vesiledir. Sebeb oluyor çünki. Aynı yerlerde şimdi dünyalıklar doldu. Türbelerden hiçbir şey kalmadı. Fabrikalar var, tarlalar var, evler var, reaktörler var.

Ya niye yok, talep yok şimdi. İstek yok ki. Yani bugün bu insanlar, Cenab-ı Hakkın rızasını istiyor mu, istemiyorlar. Cenneti talep etmiyorlar. Ahireti istemiyorlar. Ne istiyorlar? Dünya. Gökdelenler istediğiniz kadar. Demek ki Cenab-ı Hak öyle yaratmış ki kullarını, serbest iradeli. Ne isterseniz onun sebebini size veririm. Onun sebebini önünüze çıkarırım demiş.

Dünyayı mi istiyorsun, buyur her tarafı imar edin. Ahireti mi istiyorsunuz, hay hay, her tarafta evliyalar ve âlimler. İstediğiniz kadar. Ama talep olması lazım. Binaenaleyh şimdi talep kalmadı. Ortada da, hiç olmazsa bizler fert olarak, aklı başına gelmiş, gafletten uyanmış, idrakine kavuşmuş bir fert olarak, biz ya dünyayı talep ederiz, ahireti terk ederek ve yahutta ahireti isteriz.

Ahiretlik istiyene Cenab-ı Hak ahirete kavuşturacak imkanlar önüne koyar. Bazı insanlar vardır, bunlara karşı nefret içinde besler, nefret duygusuyla böyle iliklerine kadar irkilir, sevmez. Yani dünyada hiç kimseye Cenab-ı Hak sınırlamamış. Kalbinde neyi talep ederse ya da neyi isterse vermiş. Fakat çok merhametli olduğu için, Allahü teâlâ, neyin çok kötü olduğunu da bildirmiş. Bunu yaparsanız böyle böyle olurdu akıbetiniz. Eğer böyle böyle yaparsanız böyle olur neticeniz, akitebiniz. Aklınızı başınıza toplayın. Neyi isterseniz ben onu yaratacağım. Niye bizi buraya attın, niye bizi buraya soktun demeyin, neyi isterseniz ben size onun sebeblerini yaratacağım buyurmuş. Neticede, Peygamberimiz, " kişinin dini arkadaşının dini gibidir", buyurdu…
 
-devamı var-
 
ali zeki osmanağaoğlu
 
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:164
Dün:530
Bu Ay:14,546
Toplam:14,417,774
Online Ziyaretçiler:8
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842