Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 962

  • Whatsapp'de paylaş
Hocamız Hüseyin Hilmi Işık Efendi'nin "rahmetullahi aleyh" vefatlarında yayınlanan gazete yazılarından:

8-

Çerçeve
Fuat Bol
29 Ekim 2001 Pazartesi
 
- dünden devam -
 
Allah'ın kendilerine bahş etmiş olduğu uzunca ömrlerinin bir sâniyesini fedâ etmeksizin hâzırlamış oldukları Tam İlmihâl Se'âdeti Ebediyye kitâbı, İslâm âlimlerinin eserlerinden bal misâli süzülerek, 200 binden ziyâde mes'eleyi ve bunların delîllerini (âlim adı, eserinin adı, sahîfe numarası, hangi kütübhânede ve hangi numarada kayıdlı olduğu) ihtivâ etmekdedir!
 
Bu yüzden olacak ki, kitâba takrîz yazan Kadıköy müftisi, fazîletli insan Ahmed Mekkî Üçışık efendi şöyle buyurmakdadır; Ey Temiz gençler! Dînî ve millî bilgilerinizi, bu latîf, benzeri bulunmıyan ve ileride bir benzeri yazılamıyacak olan, bu kitâbdan alınız!

Bu büyük insan, Hakîkat Kitâbevi'nce hâzırlanmış olan, dünyânın çeşidli dillerinde kaleme alınan 200'ün üzerindeki kitâblarını emânet bırakarak dar-ı Bekâya göçdü.
 
Her hakîkî İslâm âlimi gibi, dünyâya hiç iltifât etmedi. Asla siyâsete bulaşmadı. Değil devlet ve hükümet adamları ile, alelâde insanlarla bile görüşmedi. Devâmlı araşdırdı, okudu ve yazdı.
 
Ve, ardından bir külliye bırakdı...
 
33 sene önceki kimyâ hocamı, okul yıllarımdan sonra ancak; 5-6 kez görebildim. Son olarak, bundan bir ay kadar önce; iki arkadaşım ile birlikde, Türkiye Hastanesi'ne ziyâretlerine gitdik. Oturtdular ve dakikalarca süzdükten sonra: 'Ne iyi etdiniz de geldiniz kardeşim! Beni ferâhlandırdınız, Allah sizden râzı olsun!' buyurdular. Ve, eklediler; kitâblar, kitâblar, kitâblar!
 
Kimyâ öğretmenim; Eczâcı ve kimyâ yüksek mühendisi, emekli öğretmen albay Hüseyn Hilmi Işık efendinin kitâbları, İstanbul, Fâtih'deki Hakîkat Kitâbevinden temîn edilebilir. (Darüşşefeka cd. No: 57 P.K. 35 Tel: 0212- 5234556)

- devamı var -
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:223
Dün:595
Bu Ay:12,372
Toplam:14,415,600
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842