Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 1167

  • Whatsapp'de paylaş
Hocamız Hüseyin Hilmi Işık Efendi'nin "rahmetullahi aleyh" talebelerine yaptıkları nasîhatlerinden:

13-
 
Bu aşkı, bu ihlâsı size ihsan eden Allahü teâlâya sonsuz şükrler olsun. Cenâb-ı Hakkın size ihsan etdiği ni'met ve se'âdet milyonda bir kimseye nasîb olmuyor. Okuduğunuz kitâblara ve bu kitâblar vâsıtası ile tanıdığınız büyüklere sevginiz ve saygınız nisbetinde daha nice çok ni'metlere kavuşacaksınız. Ben de sizin gibi, bu büyükleri işitmekle, kitâblarını okumakla şereflendim. Kavuşduğunuz ni'met çok ve pekçok büyükdür. Ni'met sanılan, se'âdet sanılan başka şeyler, bunun yanında hiçdir. Çok bahtiyarsınız. Dünyâ için üzülürseniz, Allahü teâlâ ve büyüklerimiz size incinir. Çok sevininiz ve Allahü teâlâya çok şükrediniz.
 
Küfrden sonra en büyük günâh gıybet etmekdir. Gıybet edene mâni' olmak çok sevâbdır. Birini içki masasına çağırsalar, harâm olduğu için gitmese nasıl sevâb kazanırsa, gıybet edene mâni olmak da aynı, hatta daha mühim. Gıybet etmeyin ki, bizim kemiklerimiz sızlamasın.
 
Kandil geceleri mübârekdir, Cum'a gecesi de mübârekdir, bu iki gece bir araya gelince dahâ kıymetli olur. Çok istigfâr etmek lâzım. Günâhlardan sakınmak lâzım. Dargın durmamak lâzım. Üç günden fazlasına müsâ'ade yok. Bu, çok mühim. Müslimân içki içmez, kumar oynamaz, zinâ etmez fekat farkında olmadan gıybet eder. Bu gibi günâhlardan çok sakınmak lâzım.

- devamı var -
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:246
Dün:353
Bu Ay:246
Toplam:14,492,096
Online Ziyaretçiler:11
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842