Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 262

  • Whatsapp'de paylaş
-HAYATINDAN KESİTLER-
Hüseyin Hilmi Işık efendi'nin rahmetullahi teala aleyh, sohbetlerinden bazı bölümler:
 
-2-
 
Daima iyi insanlarla arkadaşlık edelim ki, onlardan her zaman iyi şeyler işitilir. Kötü, fâsık, fâcir veya kâfirlerle, bid'at ehliyle arkadaşlık edilirse, onlardan da her zaman kötü şeyler işitilir. Kötü arkadaş, şeytandan daha beterdir. Kötü arkadaş yılandan daha zararlıdır. Kötü arkadaş zehrli yılandan daha fenâdır. Bir kimse, zehrli yılanla beraber bulunursa ne yapar, yılan sokar, canını alır. Ama bir kimse kötü arkadaşla beraber olursa, dinini îmânını alır, ebedi felakete sürükler. Zehrli yılan insanı ölüme sürükler, kötü arkadaş insanı, ebedi cehenneme sürükler.
***
Allah'ı çok seven O'ndan çok korkar. Sevgi ile korku beraberdir. Allah sevgisinin alâmeti harâmlardan sakınmakdır. Allahü teâlâ; "Beni seveni gidilemeyen yerlere bir anda götürürüm, görülemeyen şeyleri gördürürüm" buyuruyor. Onlar kalblerin içini röntgen şuaları gibi görürler. Bu büyükler kalblerin içini görürler, Allah sevgisine kavuşabilmek için bu büyükleri de sevip onların sevgisini kazanmak lâzım. Biz Efendi hazretlerinin sevgisini, terbiye ve edebimizle kazandık.
***
Bu büyükler herkesi kendi sıfatıyla görür. Mahşerde de insanlar kendi sıfatlarıyla kalkarlar. Can yakanlar kurt şeklinde, yalancılar tilki şeklinde, kibirliler karınca şeklinde haşr olunur.
***
Efendi hazretleri bir gün, çok üzgündü. Beni dinleyen kazanır; fakat dinleyen yok, buyurdu. Çok koktum, çok üzüldüm. Bana; "Sen laf dinlersin" buyurdu.
 
-devamı var-
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:8
Dün:371
Bu Ay:4,078
Toplam:14,323,428
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842