Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 335

  • Whatsapp'de paylaş
-HAYATINDAN KESİTLER-

Hüseyin Hilmi Işık efendi'nin rahmetullahi teala aleyh, sohbetlerinden bazı bölümler:

-75-
 

Silsile-i aliyye demek; Evliyâlar, salihler demekdir. Onları okuyunca Allahü teâlânın rahmeti yağar. Kim diyor bunu? Peygamber efendimiz söylüyor. "İnde zikrissâlihîn tenzîlürrahme" hadîs-i şerîf bu. Salihlerin ismi söylenen yere Allahü teâlânın rahmeti yağar. Ya'nî merhamet eder Cenâb-ı Hak. İnde zikrissâlihîn... İşte, silsile-i aliyye demek zikrissalihîn demekdir. Ama her gün okumalı ki, Allahın rahmeti üzerimize gelsin.
 
***
 
Efendim, dışarıda rahmet yağıyor. Yağmura rahmet derler. Fakat buraya da rahmet yağıyor. Bakın Silsile-i Aliyyenin en sonunda ne yazıyor? Salihleri söyleyince, yağar rahmeti ilahi. Burada efendim, büyüklerden bahs ediyoruz. Onların ismini söylesek yeter.
 
***
 
Büyüklerin anıldığı yere rahmet yağar. Bakın efendim dışarıda rahmet yağıyor. Tabii onu görüyoruz, işitiyoruz, yakın hâsıl oluyor. Hâlbuki Cenabı Peygamber aleyhissalatü vesselam buyuruyor ki, büyüklerin ismi anılırsa oraya rahmet yağar. Kardeşim dışardaki rahmetin bin katı şimdi buraya yağıyor. Ama gaflet bize bu rahmeti göstermiyor ve yakın hâsıl olmuyor. Yakın elde etmek için haramlardan çok sakınmak ve sevdiğini çok anmak lazımdır. Allahü teâlâyı seven onu çok hatırlar, çok zikreder. Zikretmek; Allah demek, kelime-i tevhid söylemektir ama sohbet etmek de zikrdir, kitap okumak en büyük zikrlerdendir, çünki onda ilim vardır, namaz kılmak baştan başa zikrdir. İnsanları sevindirmek, velhasıl Rabbimizin rızasına uygun yapılan her hareket zikrdir. Hatta bir genç üniversiteye kayd olurken, ya Rabbi, ben bu üniversiteyi bitirdikten sonra senin kullarına iyilik yapacağım, evime helal rızk götüreceğim, Rabbimin verdiği güçle elimden geldiği kadar dinime hizmet edeceğim diye niyet etse, üniversiteyi bitirinceye kadar her aldığı verdiği nefes zikr olur.
 
 
 
-devamı var-
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:275
Dün:348
Bu Ay:2,715
Toplam:14,335,602
Online Ziyaretçiler:6
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842