Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 1027

  • Büyüklerden feyz, güneş gibi her yere yayılır. Tanıyana, sevgisi olanlara daha çok gelir. Fakat inkâr eden, hiç alamaz. Yani yakınlık uzaklık mesafesi değildir. Güneşin karpuzu olgunlaştırması gibidir. O büyüklerin feyzi de dünyayı sardı mı, dünya ufacık kalır. Her müslüman o güneşten istifade ettiği gibi, o büyüklerin ruhaniyetinden, feyzinden, bereketinden muhakkak istifade eder. Dolayısıyla, verme kapısı açıktır, ama alma kapısı da açık olmalıdır.
  • Nasıl ki her yere ışık vermek, enerji vermek güneşin elinde değildir, büyüklerden de feyz böyle gelir. Herkes muhabbeti kadar feyz alır. En çok muhabbet haramdan sakınanda, farzları yapanda ve itaat edende vardır.
  • Evliya-i kirâm rahat ve huzur kaynağıdır. Resûlullahın mübarek kalbinden çıkan feyzler, Onların vasıtasıyla, Onları sevenlere yayılır. O feyzler gelir ama alınması için de istidat ve kabiliyet lazımdır. O kabiliyet ve istidat ibadetlerle, bilhassa nemaz kılmakla hasıl olur. Nemaz kılanlar, ibadet edenler, helale harama dikkat edenler, Onlardan feyz alırlar. Onlardan feyz muhabbetle gelir. O muhabbetle gelen feyzin kalbe dahil olması için kalbin temiz olması lazım. O da ibadetle oluyor. Buna istidat denir.
  • Büyükleri sevince çok feyz alınır. Onun için Eshâb-ı kirâm herkesin yetişemediği derecelere yükseldiler. Peygamberimizin bir sözü ile canlarını mallarını feda ettiler. Canlarından çok sevdiler. Onun için Peygamber efendimizden çok feyz aldılar, kalbleri nurlandı Eshâb-ı kirâmın.
  • Eshâb-ı kirâm öyle şereflidir ki, onları Allahü teala Resûlüne arkadaş olarak yarattı.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:339
Dün:788
Bu Ay:26,124
Toplam:13,905,409
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842