Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 939

  • Allahü teala çok şefkatli, çok merhametli olduğu için, sadece kalbin inanmasını kâfi görmüştür. Kalp iman etti mi, Allahü teala onu kabul ediyor. Kalbin iman etmesi, kalbin imanlı kalması çok zordur. Çünki onun da düşmanları çoktur. Evvela bütün nefsin istekleri, bütün dünya istekleri, kalbi karartan unsurlardır. Onun için, kalbi bu unsurlardan temizlemek, kalbi nurlu halde tutabilmek için, mü'min gayret etmelidir.
  • Bir mü'minin kemalde olması, kendisinin kemalde olduğuna inanmamasıdır. Yani günahlarını düşünür, ahiret bakımından sıkıntılarını, üzüntülerini düşünür. İşte bu, kamil bir müslümandır. Eğer kendisinde zerre kadar bir üstünlük, meziyet, sıfat düşünse, o kamil bir mü'min değildir.
  • Bir motor ne kadar güçlü olursa, olsun eğer ona elektrik verilmezse, ne işe yarar! Dolayısıyla, mü'min ne kadar çok amel işlerse işlesin, eğer bunları Allah rızası için yapıyorsa, ne mutlu. Ama kendi nefsi için, şöhreti için, serveti için yapıyorsa, çok fenadır. Allahü teala ahirette bunu niçin yaptın diye soracaktır. Herkes gayeye göre hesabını verecektir
  • Bir sünneti ihya etmek ve bid'ate karşı uyanık olmak, Nakşibendi yolunun aslıdır.
  • Bir din kardeşinizle karşılaştığınız zaman, selam verin. Selam çok kıymetlidir.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:171
Dün:377
Bu Ay:548
Toplam:14,296,892
Online Ziyaretçiler:7
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842