Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 617

  • Peygamber efendimiz vefat edince ortalık karıştı, ensar ve muhacir, iki taraftan halîfe olsun dedi. Hazret-i Ömer radyallahü anh, kılıcı çekti, Hazret-i Ebu Bekr halîfedir, biat etmeyeni keserim dedi. Geciktirilseydi iki halîfe olacaktı, Eshâb-ı Kiram bölünecekti.
  • Hazret-i Ebû Bekr ile Hazret-i Ömer arasındaki fark dağ kadardır. Hazret-i Ebû Bekr radıyallahü anh ile Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem arasındaki fark iki parmağın arası kadardır.
  • Hazret-i Ebû Bekr radıyallahü anh, Peygamberlerden sonra, insanların en üstünüdür. İnsanların ikincisi İbrahimi Halîldir. Habib ile Halil arasındaki fark, bir insan sokaktaki arkadaşını çok sever, evindekileri de çok sever, bu ikisi arasındaki fark gibidir.
  • Tâbiînden gençler, Hazret-i Aişe validemize gelip, Peygamber efendimizi anlattırırlardı, O da bir şiirle anlatırdı; "Hizmetcisine aşık oldu diye Zelîha ile alay edenler, Yûsuf'û görünce, parmaklarını doğradılar. Resûlü görselerdi, kalblerini doğrarlardı da, hiç acı duymazlardı. Yusuf'u satın almak için para biriktiren zenginler, Resûlün güzelliğini bilselerdi, kavuşamayacaklarını bildikleri halde, belki görürüz diye, Resûlü görmek için para biriktirip, Yusuf'a on para vermezlerdi."
  • Kerimlerin kapısında, ehil olan da, na'ehil olan da beraberdir. Kerim olan, bunun hakkıdır, bunun hakkı değildir demezmiş, isteyen alsın deyip saçarmış. Ehil olanlara mükâfât verilirken, ehil olmayanlara da verilir.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:374
Dün:379
Bu Ay:12,063
Toplam:14,295,606
Online Ziyaretçiler:5
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842