Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Hayat Düsturlarımız - 787

  • Muhammed aleyhisselamın dinine uyan dünyayı ve haramları sevmez olur. Kalbinde haram işlemek arzusu kalmayınca, kalbine Allah sevgisi dolar. İçindeki su boşalan şişeye, hemen havanın dolması gibi olur. Böyle bir kalbde bilmediğimiz his uzuvları hasıl olur.
  • Kıymetli olmak demek; Kalbi temiz olmak, ibâdetlerini yapmak, haramlardan sakınmak demekdir. Bu da Allahdan korkmakla olur. Yâni Allahdan korkan kıymetlidir. Allahdan korkmak da ilimle olur.
  • İnsanın âzâları nefsin emrinde değildir, kalbin emrindedir. Kalb temiz olursa âzâlardan iyi şeyler hâsıl olur. Kalb nefsin emrine girerse, nefsin istekleri âzâlardan meydana gelir. Gene arada kalb vardır. Kalb, nefsin esâretinden kurtulursa vücuda kendisi hükm eder.
  • Tarîkate intisâb etmek müstehabdır. Vâcib olan kalbin temizlenmesidir. Ahlâk bilgilerini, bizim İslâm Ahlâkı kitâbından okumak farzdır. Bu bilgileri öğrenip onları yapmaya çalışmakla da kalb temizlenir. Kalbin temizlenmesi yalnız tarîkat ile olsaydı o da vâcib olurdu. Hâlbuki kalbin temizlenmesi için çok yol vardır. Onun için tarîkat müstehabdır. Kalbin temizlenmesi vâcib, İslâm Ahlâkı kitâbını öğrenmek farzdır. Müstehabı yapmakla vâcib yapılır ama zordur. Farzı yapınca vâcib kendiliğinden yapılmış olur.
  • Kalbleri temizlemenin ilacı, Allah'ın dostlarının kelâmıdır. Onların yazılarını okuyunca kalbler temizlenir.
Hüseyin Hilmi Işık (rahmetullahi aleyh)
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:88
Dün:364
Bu Ay:88
Toplam:14,296,432
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842