Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Herkese Lazım Olan İman - 141

  • Whatsapp'de paylaş
HAKÎKÎ BİR MÜSLİMÂN OLMANIN ŞARTLARI
 
Aşağıdaki hadîs-i şerîfler, meşhûr (Mişkât-ül-mesâbih) kitâbının fârisî şerhi olan (Eşi'at-ül-lemeât) ın dördüncü cildinden alınmışdır:
 
- dünden devam-
 
21 — İki kişi mescide gelip nemâz kıldılar. Kendilerine birşey ikrâm edildi. Oruclu olduklarını söylediler. Konuşdukdan sonra, kalkıp giderlerken, Resûlullah "sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem", bunlara, (Nemâzlarınızı tekrar kılınız ve oruclarınızı, tekrar tutunuz! Çünki konuşurken bir kimseyi gıybet etdiniz. [Kusûrunu söylediniz.] Gıybet etmek, ibâdetlerin sevâbını giderir) buyurdu.
22 — Hased etmeyiniz! Ateş odunu yok etdiği gibi, hased de insanın sevâblarını giderir. [Hased, kıskanmak, çekememek demekdir. Ya'nî, Allahü teâlânın birisine vermiş olduğu ni'metin ondan gitmesini istemek demekdir.
Ondan gitmesini istemeyip de, kendisinde de olmasını istemek, hased olmaz. Buna (Gıbta) etmek, imrenmek denir. Birisinde bulunan kötü, zararlı şeyin gitmesini istemek, (Gayret) ve (Hamiyyet) olur.]
23 — İyi huylu kimse, dünyâda ve âhiretde iyiliklere kavuşacakdır.
24 — Allahü teâlâ, dünyâda güzel sûret ve iyi huy ihsân etdiği kulunu, âhiretde Cehenneme sokmaz.

25 — Ebû Hüreyreye (İyi huylu ol!) buyurdu. İyi huy nedir deyince, (Senden uzaklaşana yaklaşıp nasîhat et ve sana zulm edeni afv et ve malını, ilmini, yardımını senden esirgeyene bunları bol bol ver!) buyurdu.

- devamı var -

Herkese Lazım Olan İman
 
 
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:78
Dün:369
Bu Ay:10,401
Toplam:14,354,668
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842