Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Herkese Lazım Olan İman - 166

  • Whatsapp'de paylaş
HAKÎKÎ BİR MÜSLİMÂN OLMANIN ŞARTLARI
 
Büyük İslâm âlimi, ikinci bin senenin müceddidi imâm-ı Rabbânî Ahmed Fârûkînin oğlu Muhammed Ma'sûm "rahime-hullahü teâlâ", üç cild olan, fârisî (Mektûbât) kitâbının birinci cildinin 147 nci mektûbunu, Hindistân vâlîlerinden mîr Muhammed Hafîye yazmışdır. Bu mektûbunda buyuruyor ki:

[Peygamberimizin "sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem" mubârek sözlerine (Hadîs) denir.] Aşağıdaki hadîs-i şerîfleri dikkatle okuyunuz! Her sözünüzde ve her işinizde bunlara uymağa çalışınız!

- dünden devam -

16 — Bir kimse, Resûlullaha "sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem" (işlerin en iyisi hangisidir) dedi. (Güzel huylu olmakdır) buyurdu. Kalkıp, biraz sonra, sağ tarafına gelip, yine sordu. Yine, (İyi huylu olmakdır) buyurdu. Gidip, sonra sol tarafına gelip, Allahın en sevdiği iş nedir, dedi. Yine, (İyi huylu olmakdır) buyurdu. Sonra, arkadan gelip, en iyi, en kıymetli iş nedir, dedi. Hazret-i Peygamber, ona karşı dönüp, (İyi huylu olmak ne demekdir anlıyamadın mı? Elinden geldiği kadar kimseye kızmamağa çalış!) buyurdu.

17 — (Kimse ile münâkaşa etmeyen, haklı olsa bile, dili ile kimseyi incitmiyen müslimânın Cennete gireceğini size söz veriyorum. Şaka ile veyâ yanındakileri güldürmek için olsa bile, yalan söylemiyenin Cennete gireceğini size söz veriyorum. İyi huylu olanın Cennetin yüksek derecelerine kavuşacağını size söz veriyorum!) [Ebû Dâvüd, İbni Mâce ve Tirmüzî]

- devamı var -
Huzur Pınarı Kitap Kampanyası
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:131
Dün:441
Bu Ay:8,887
Toplam:14,456,330
Online Ziyaretçiler:8
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842