Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Pınardan Damlayanlar - 10

Anne-baba hakkı, hoca hakkı büyüktür. Ama Allah hakkı yanında bunlar hiçtir, sıfırdır. Seni sen yapan O. O hak varsa başkasından bahsedilmez. Peki, Allah hakkı nedir? Evvela O'nu tanımaktır. Yani O'nu anlamaktır. Nasıl olacak bu? Bir hocadan ders alarak, öğrenerek... Hoca hakkına Allah hakkı için riayet etmek, Allah hakkına riayet etmek olur.
 
Anne ve babaya çok hürmet edecek, çok! Neden? Allah hakkı için. Anne babasına saygı hürmet edecek, O emrettiği için.
 
Patron hakkı çok mühim. Çünkü Allahü teala onun eliyle rızk dağıtıyor… Ama patron abi yakışıklı diye değil, Rabbim razı olsun diye riayet etmek ibadettir.
 
Bir gün Musa aleyhisselam Allahü tealaya yalvardı. "Ya Rabbi! Firavunun canını al, çok zulm ediyor." Allahü teala buyurdu ki; "Ben onun canını almam, o benim kullarıma bakıyor. Kullarım onun elinden rızk aldığı müddetçe ben onun canını almam." Sonra kıtlık oldu. Vezirler dediler ki; "Efendim kesin artık. Ambarlar boş". O da "kestim" demiş. Ertesi gün gebermiş. Allahü teala sebepler aleminde yarattığı şeyleri, onların eliyle dağıtıyor.
 
Üç büyük nimet var, çok çok mühim.
 
1. İman. İmanın düşmanı nefs. Nefsin dava arkadaşı şeytan. Asıl şeytan içimizde. Dışarıda bunların da vasâtı olan içinde bulunduğu dünya.
2.İbadetler, namaz, oruç.
3.Emr-i maruf. Yani cihad. Cihad ilimle bildirmekdir. Dini yaymaktır.
 
Muhyiddîn-i Arabi hazretlerini rüyada görmüşler. Sohbet ediyormuş. Etrafında büyük alimler varmış. Sormuşlar, siz bu kadar büyük zâttınız da bizim mi haberimiz yoktu. Hayır buyurmuş. Arkamdan o kadar iftira ediyorlar, gıybet ediyorlar ki, Allahü teala bize derece ihsan ediyor.
 
Dinde almak olmaz. Allahü tealanın dininde vermek vardır. Almak yoktur. Dünyada verelim ki alması kolay olsun. Zaten Allahü teala ahırette karşılığını bol bol verecek. Karşılık beklenmemelidir. Dinde karşılık beklenirse bir küp zemzeme idrar damlatmak gibidir. Çoğu zemzem ama onu kimse içmez.
 
Bir şey ne kadar kıymetli ise onun düşmanı o kadar kavî olur. Dünyada 6 milyar insan var, 5 milyarı Allahü tealaya düşman. 1 milyarı Allah bir diyor, ama 5 milyarı kesin Allah'a düşman. Kur'an-ı kerîmin de düşmanı çok, Muhammed aleyhisselamın da düşmanı çok…
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:356
Dün:377
Bu Ay:733
Toplam:14,297,077
Online Ziyaretçiler:5
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842