Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Pınardan Damlayanlar - 14

Cumâ günü, günlerin en kıymetlisi, Müslümanların bayramıdır. Diğer bayram günlerinden daha kıymetlidir. Âdem aleyhisselâm, Cumâ günü yaratıldı. Cumâ günü Cennetten çıkarıldı. Cennettekiler Allahü teâlâyı Cumâ günleri göreceklerdir. Allahü teâlâ Cumâ gününü Müslümanlara mahsûs kılmıştır. Cumâ namazından sonra isteyen işine gider çalışır
 
Cumâ namazı vaktinde alış-veriş günâhtır. Cumâ günü yapılan ibâdetlere, başka günde yapılanların, en az iki katı sevap verilir. Buna karşılık, Cumâ günü işlenen günâhlar da iki kat yazılır. Cumâ günleri, duânın kabul olacağı bir ân vardır. Cumâ'nın gündüzü, gecesinden daha kıymetlidir.
 
Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
 
"Cumartesi günleri Yahudîlere, Pazar günleri Hıristiyanlara verildiği gibi, Cumâ günü de, Müslümanlara verildi. Bugün; Müslümanlara, hayır, bereket ve iyilik vardır."
"Cumâ günü geldiği için sevinen bir mümine, kıyâmete kadar her gün, o kadar sevap verilir ki, adedini Allahü teâlâ bilir."
"Cumâ günü vefât eden müminlere şehit sevâbı verilir ve kabir azâbından korunur."
"Günlerin en kıymetlisi Cumâ'dır. Cumâ günü Bayram günlerinden ve Aşûre gününden daha kıymetlidir. Cumâ, dünyada ve Cennette müminlerin bayramıdır."
"Ana-babasının veyâ ikisinden birinin kabrini her Cumâ günleri, ziyâret edenin günahları af olur. Haklarını ödemiş olur."
"Bir Müslüman, Cumâ günü gusül abdesti alıp, Cumâ namazına giderse, bir haftalık günahları af olur ve her adımı için, sevap verilir."
"Cumâ günü tırnağını kesen kimse, bir hafta, belâlardan emin olur."
"Cumâ, fakirlerin haccıdır ve müminlerin, gök ehlinin bayramıdır, Cennette de bayram günüdür. Günlerin en iyisi, en şereflisi Cumâdır."
"Cumâ günü, iyiliklerin hazînesidir ve güzel şeylerin menbaıdır."
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:296
Dün:359
Bu Ay:2,183
Toplam:14,298,527
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842