Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Pınardan Damlayanlar - 15

Ruhlar, elektro-magnetik dalga gibidir. Alıp-verebilen için bir problem yok. Göremeyen için irtibat bir Fatihadır.
 
Cenab-ı Hakkın bize nasıl muamele etmesini istiyorsak, Onun kullarına öyle muamele etmemiz lazım. Seni afv etmesini istiyorsan, sen de afv et. Seni sevmesini istiyorsan, sen de sev.
 
Mahmud-i Gaznevi hazretleri Ebül Hasen Harkani hazretlerinden nasihat istemiş. Ebül Hasen Harkani hazretleri buyurmuş ki:
1. Namazına dikkat et.
2. Haramdan sakın.
3. Cömert ol.
4. Merhametli ol.
 
Dünyada pişmanlık iyidir. Çünkü, telafisi mümkündür. Ahırette pişmanlığın çaresi yoktur, telafisi mümkün değildir.
 
Tesavvufda meşhûr olan (Onbir temel kelime) Abdülhâlık Goncdüvânîninin sözlerindendir. (Vasıyyetnâme) kitâbında diyor ki, (Sana vasıyyet eylerim ey oğul ki, her hâlinde ilm ve edeb ve takvâ üzere ol! İslâm âlimlerinin kitâblarını oku! Fıkh ve hadîs öğren! Câhil tarîkatcılardan sakın! Şöhret yapma! Şöhretde âfet vardır. Çok simâ' eyleme! Çok simâ', kalbde nifak yapar, kalbi öldürür. Simâ'ı inkâr da etme ki, büyüklerin çoğu simâ' yapmışlardır. Arslandan kaçar gibi, câhillerden kaç! Bid'at sâhibi, sapıklar ile ve dünyâya düşkün olanlar ile arkadaşlık etme! Helâldan yi! Çok gülme! Kahkaha ile gülmek, gönlü öldürür. Herkese, şefkat ve merhamet et! Kimseyi hakîr görme! Kimse ile münâkaşa, mücâdele etme! Kimseden birşey isteme! Tesavvuf büyüklerine dil uzatma! Onları inkâr eden felâkete düşer. Mayan fıkh ve evin mescid olsun!)
 
Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:290
Dün:359
Bu Ay:2,177
Toplam:14,298,521
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842