Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Pınardan Damlayanlar - 59

Mümin mümine şifadır. Onun için, hastanın en büyük ihtiyacı bir mümini görmektir. Mümin, mümin için rahmettir. Bir hadis-i şerif var; Peygamberimiz aleyhisselam buyuruyor ki, "Mahşerde, herkes buram buram güneş altında yanarken, elli bin sene orada terlerken, yedi sınıf müslüman arşın gölgesinde gölgelenecekler, onlar için azap korkusu yoktur. Bunlardan biri, müminin yüzüne Allah rızası için bakanlardır. Müminin simasına Allah için bakanlar, arşın gölgesinde gölgeleneceklerdir."
 
Adem aleyhisselamdan son ferde kadar herkes mahşerde toplanacak. Güneş bir mızrak boyu alçalacak. Elli bin ahiret senesi orada beklenecek. Mevlana Halid-i Bağdadi hazretleri (kuddise sirruh) buyuruyorlar ki; "Bu mahşer, müslüman için iki rekat namaz kılacak kadar olacak ve onlar gölgede olacaklar, yeter ki peki desinler". Dünyada en zor iş, karar vermektir. Yani, peki demek mi, hayır demek mi... Eğer Allah korusun, peki denecek yerde hayır denirse, hayır denmesi icab eden yerde peki denirse küfre girebilir.. Bir büyük zata birisi, "hep hocanızdan bahsediyorsunuz, hocanız size ne öğretti ki hep ondan bahsediyorsunuz " deyince, o zat, " Hocam bana, nerde peki denir, nerde hayır denir, onu öğretti. Kim sevilir, kim sevilmez onu öğretti. Bu da bana yetti" buyurmuş. Peygamberimiz "aleyhisselatü vesselam", " Allahümme erinel hakkı hakkan, ve erinel batılı batılan, yani; Ya Rabbi, bana hakkı hak olarak bildir, batılı batıl olarak bildir" buyurmuşlar.
 
Allahü teala Kur'an-ı kerimde mealen buyuruyor ki, "Ey Habibim, sen bir şey yapmaya karar vermeden evvel istişare et". Allah için istişare edince, Allahü teala en iyisini karşınıza çıkarır. İstişare etmek, sormak nefsi kırar. Sormamak nefsi azdırır. Hiç kimse ilminin çokluğuyla iftihar etmemelidir. Çünkü ondan daha çok bilen vardır. Şeytan meleklerin hocasıydı. İlim kurtarmadı onu. Neden!.. Çünki bizim dinimizin üç safhası vardır. İlim, amel, ihlas. İlim tek olarak, insanı kurtarmaz. Eğer bir insan, bildiği ile amel etmezse, Allahü teala sorar; Bildiğin halde niye yapmadın diye. Hiç bilmemek var, bir de bildiğini yapmamak var... İlim tamam, amel de güzel, diyecekler ki, bunu niçin yaptın? İnsanlar takdir etsin, aferin desin diye mi?... Allah takdir etsin, Allah beğensin diye mi..?. Allahü tealayı unutarak, insanlar beğensin diye iş yapanlar, hem dünyada hem ahirette perişan olurlar.  
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:88
Dün:800
Bu Ay:24,341
Toplam:13,903,626
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842