Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Pınardan Damlayanlar - 60

Büyükler, "Annesini üzene yapılan dua kabul olmaz, anne baba duası almayan, bizden dua istemesin" buyuruyorlar. Kul hakkı çok mühimdir. İbni Abidin hazretleri buyuruyor ki; "Ahirette en zor hesap kul hakkıdır. Kul hakkı çok zordur. Kişinin alacağı hanım, Allahın kuludur. Eğer o hanımın, o kadının hakkına riayet edilecekse, o hanım üzülmeyecekse, onunla iyi geçinilecekse evlenilebilir. Eğer o hanım köle zannedilecekse, hizmetçi zannedilecekse, evlenmemelidir. Çünki kul hakkıdır. Aynı zamanda ahirette zevc zevcesinden sorumlu olacaktır, zevce zevcinden değil. Buna çok dikkat edilmeli. Bir hadis-i kudside buyuruluyor ki; "Ben bir kulumda iki korkuyu cem etmem. Dünyada benden çok korkan, ahirette korkmasın. Dünyada benden korkmayan, ahirette korksun". Bir mümin bir din kardeşini gördüğü zaman, bakışımdan, hareketimden incinmesin diye titremesi lazım.
 
Münafıklar, birbirinin arkasından gıybet yaparlar. Müminler ise, birbirinin arkasından dua ederler. Gıybet kul hakkıdır. Fiilen helalleşmesi lazımdır. Hak sahibinin evladıyla helalleşse, yine olmaz. Bizzat kendisiyle helalleşecek. Peygamberimiz buyuruyorlar ki aleyhisselatü vesselam, Allaha ve ahiret gününe iman eden, ya hayır söylesin veya sussun. Allaha ve ahiret gününe iman eden, komşusu ile iyi geçinsin. Allaha ve ahiret gününe iman eden, misafirine ikram etsin. Allahü teala ahirette her şeyin hesabını soracak.
 
Mümin demek, önce sen sonra ben demekdir. Büyükler buyurdular ki, " Bütün insanlar üç sınıftır. Birinci kısımdakiler, (bunlar hayvan gibidir); Benimki benim, seninki de benim der. İkinci kısımdakiler, Benimki benim, seninki senin der. Üçüncü kısım ise, seninki senin, benimki de senin diyenlerdir.
 
Dünyada en zor şey vermektir. Vermeye alışmalıdır, çünki bir gün en kıymetli şeyinizi, yani canınızı vereceksiniz. Vermeye alışmayan, canını zor verir. Cömert insan, Rabbine kavuşmayı bekler.
 
Peygamberimiz aleyhisselam buyuruyorlar ki, "Dininizi İslam alimlerinin ağızlarından öğreniniz. "
 
Dinül mer'i, dinül halilihi. Kişinin dini, arkadaşının dini gibidir. İyi arkadaş seçen kurtulur, kötü arkadaş seçen, inna lillah ve inna ileyhi raciun. Her taraf tuzak, bu tuzaklara düşmek çok kolaydır. Bu tuzakları bilen bir rehber olursa, korkmamalı. Hepimiz çok büyük tehlikedeyiz. Cenab-ı Hak son nefeste iman ile ölmeyi nasib etsin. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki; " Birlikte rahmet vardır. Ayrılıkta azab-ı ilahi vardır".
 
Şeytan, ilk önce din kardeşinin aleyhinde konuşturur, kötületir. Eğer böyle bir dedikodu olursa, o ateşi hemen söndürmelidir. Başlangıçta söndürmeli. Dinlemek artarsa, çok felaket olur. Büyükler buyuruyor ki; " Yanında din kardeşi kötülendiğinde, ona sus diyene, yüz şehid sevabı vardır".
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:88
Dün:800
Bu Ay:24,341
Toplam:13,903,626
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842