Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Pınardan Damlayanlar - 107

Her işin başı, din gayretidir. Bu gayret varsa kaya bile erir...
 
Bir mecusi din gayreti için bir memlekete köprü yaptırmış. Sultan Mahmud Gaznevî hazretleri bu köprüyü görünce, yaptıran kişi için dua ederken, demişler ki, bunu yapan müslüman değil, ona dua etme... Sultan Mahmud han masrafının iki katını vererek köprüyü satın almak istemiş. Mucusi demiş ki; padişahım ben bunu satmak için yapmadım, dinim için yaptım... Satmam demiş. Batıl dini için bile yaptığını para ile değişmemiş, canını feda etmiş. Ferideddîn-i Genc-i Şeker hazretleri bunu anlatırken buyuruyor ki; "Ey müslüman sen din gayretini mecusiden mi öğreneceksin, senin gayretin nerede...?..."...
 
Ahirete giden herkes bir pişmanlık duyacaktır, dünya için kanaat olur, ahiret için kanaat olmaz... Dünya için tevekkül olur, ahiret için tevekkül olmaz. (Dünyada pişmanlık nimettir, fekat ahiretde pişmanlık felakettir). Kabrden birisi çıkıp dünyaya gelse nasıl yaşar,.. herhalde bir an boş geçirmez, hep ahireti için çalışırdı, günah işlemezdi, kalb kırmazdı... Peki biz oraya gitmeyecekmiyiz, gidince başımıza neler geleceğini, nelerle karşılaşacağımızı dinimiz bildiriyor. Allah'a iman etmeyenler, Onu Allah kabul etmeyenler, Cenab-ı Peygambere "aleyhissalatü vesselam" iman etmeyenler, din-i islamı kabul etmeyenler, cehennemde feryat edecektir. Ya Rabbi bizi tekrar dünyaya gönder, hiç günah işlemeyeceğiz, hep ibadet edeceğiz diyecekler. onlara; zaten oradan geldin ya,.. denilecek.
 
Bu dinin temeli öğrenmek ve öğretmekdir. Allahü teala hiçbirşeyi gayesiz ve hikmetsiz yaratmamıştır. Herşeyin bir hikmeti, gayesi vardır. İnsanın bile yaşarken bir gayesi, maksadı vardır. Rabbimizin her yarattığında bir hikmet vardır. Allahü teala insanı maksadsız, gayesiz yaratmış olamaz... Sizi bir gaye için yarattım buyuruyor. "Ben sizi ibadet için yarattım" buyuruyor. İbadet; Onu tanımak, Onun büyüklüğünü anlamak, kendisinin de çok kötü bir nefsinin olduğunun farkına varmaktır.... Kendini tanımak ne kadar artarsa Allahü tealanın büyüklüğü o kadar anlaşılır. İnsan kendini beğenirse müslümanları beğenmez, islamiyeti beğenmez, sonunda şirke kadar gider. Dîni öğrenmek ve öğretmek herkese farzdır. Bizden evvelkiler bize öğretmek için uğraşmasalardı, bu gayreti göstermeselerdi, bugün biz müslüman olamazdık... Biz de, bizden sonrakilere temiz bir şekilde ulaştırmalıyız, üzerimizdeki emanet çok büyüktür. 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:147
Dün:408
Bu Ay:10,679
Toplam:14,294,222
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842