Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Pınardan Damlayanlar - 117

Harun Reşit birgün oğlunu çağırıp nasihat ederken; "Bak oğlum, benim oturduğum koltuk 4 ayak üzerine oturuyor, biri olmazsa devrilir. Saltanat da 4 ayak üzerine oturur, biri olmazsa olmaz, dördü de olması lazım. Birincisi adalettir ki işin temelidir. İkincisi emniyyettir, üçüncüsü muhasebat, dördüncüsü muhaberattır". Adalet okadar önemlidir ki; Osmanlı'nın yükselmesi, duraklaması ve gerilemesi bu temelden olmuştur. Hakim karşısında sultan ile çoban aynıdır...
 
Âlim, çok kitab okuyan değil, yanlışı-doğruyu ayırabilen, sevilip sevilmeyecekleri anlayıp ayırabilendir. En zor iş, hakkı batıldan ayırmaktır.
 
Resulullah efendimiz "sallallahü aleyhi vesellem"; Bilal-i Habeşi hazretlerine hitaben, vasiyet olarak buyuruyor ki; "Ya Bilal, ümmetim muvaffak olmak istiyorsa üç şeye dikkat etsin. Birincisi, ne yaparsa yapsınlar Allah rızası için yapsınlar. Allah rızası için yapılanlar karşılarına mükafat olarak çıkar. İkincisi, doğruluktan ayrılmasınlar. Allah doğruların yardımcısıdır. Üçüncüsü, birlik ve beraberlikten ayrılmasınlar". Birlik ve beraberlik; vücutların sayıca çok olması, bedenlerin yan yana olması değildir. Beraberlik, kalplerin beraber olması, hedeflerin ortak olmasıdır. Kalb çok önemlidir.
 
Netice olarak büyüklerin hayatı, okumak, okutmak ve birlik beraberliğin temini olarak özetlenebilir. Bir topluluk içinde Allahü tealanın sevdiği bir kul varsa onun hatırına hepsi afv edilir.
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:225
Dün:387
Bu Ay:1,753
Toplam:14,298,097
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842