Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Pınardan Damlayanlar - 121

Her işin başı, din gayretidir.
 
Bir büyük zât oğluna nasihatında diyor ki: "Evvelâ, her şeyden önce, Ehl-i sünnet i'tikâdı üzere ol. Her şeyden çok Peygamber efendimizi sev. Peygamber efendimizi kendinden, anandan, babandan ve kardeşlerinden daha çok sevmezsen hakîkî müslimân olamazsın". Özellikle Peygamberimiz diyor. Çünki, şimdilerde Allahı sev diye aşılayıp, Peygamber efendimizi aradan çıkarmak istiyorlar. Maazallah..!
 
Abdülhakim efendi hazretleri buyuruyorlar ki; "Bütün peygamberler Allaha aşıktır, Allahü teala da peygamberine aşıktır".
 
Azrail aleyhisselam buyuruyor ki; Kim ki Cenab-ı peygambere günde on salavat-ı şerife getirirse, onun ruhunu peygamberlerin ruhunu aldığım gibi alırım, acıtmam buyuruyor. Bizim için bu müjdedir.
 
Îmân ni'metinin şükrünü yapabilmek için, îmân cevherini herkese anlatmak, duyurmak lâzımdır. İnsanlar ebedî ateşde yanmasın düşüncesinde olmak lâzımdır. Emr-i ma'rûf da bu demekdir. Bütün harblerin temelinde de bu düşünce vardır: (Lâ ilâhe illallah, Muhammedün resûlullah) kelimesini söylemek, söylememek... Bu mübârek kelimeyi söyliyenler kurtulmuşlar, söyletmek için çalışarak ölenler şehîd olmuş, ebedî Cennete gitmişler, söylememekde direnenler Cehenneme gitmişler.
 
Rabbimizin karşılıksız ihsân etdiği, îmân ni'metine şükr edebilmemiz elbette lazımdır.
 
Îmânın temeli ve en mühim alameti, hubb-i fillah ve buğd-i fillahdır. Yani, Allahü tealanın sevdiklerini yalnız Allahü tealanın rızası için sevmek ve Allahü tealanın sevmediklerini de yalnız Allahü tealanın rızası için sevmemekdir [Bu, yalnız kalb ile olur, kavga etmek, dövüşmek demek değildir]. Çünkü Hadis-i Şerif'te, dünyada birbirini sevenler, ahirette de beraber olacaktır buyuruluyor. Allahü tealanın sevgili kullarını sevenler, son nefeste imanla ölürler. Ve mahşer yerinde de sevdiklerinin yanında haşr olup, ahiret hayatında da beraber bulunurlar. Bunun için de, kimin sevilip kimin sevilmeyeceğini iyi öğrenmemiz lazımdır...
 
Kim olduğumuz değil, kiminle olduğumuz önemlidir. 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:225
Dün:387
Bu Ay:1,753
Toplam:14,298,097
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842