Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Pınardan Damlayanlar - 125

Îsâr, Peygamber efendimizin ahlâkındandır, Allahü tealanın sevdiği bir huydur. Her müslüman hiç olmazsa ömründe bir kere bile olsa îsâr etmelidir. Müslüman, arkadaşına-misafirine herşeyin en iyisini verir, kendine lâzım olmayanı herkes verebilir ama kendi ihtiyacı olan birşeyi verebilmek kolay birşey değildir. Bunu ancak Peygamber efendimizin "sallallahü aleyhi vesellem" ahlâkı ile ahlâklanan yapabilir.
 
Misafire güzel muamele etmemek Allahü tealanın gadabına sebep olur...
 
Bir tüccar gittiği bir başka memlekette hamama gitmiş, bakmış ki hamamda hizmet eden tellak, aynı kendi hocasına benziyor... acaba o mu, değil mi diye şaşkın şaşkın bakarken, hocası; "evladım, evet ben senin hocanım, neden bu hale geldin diye bana sor, sor ki ben de anlatayım, herkese bunu haber verin ki, herkese ibret olsun" demiş. Talebe de sormuş...
Hocası demiş ki; " Birgün bizim eve misafir geldi, balık ikram edecektim, mutfakta kılçıksız yerlerini kendime ayırdım, kılçıklı taraflarını da misafire verdim. Bu hâl, Allahü tealanın gadabına sebep oldu, neyim varsa hepsini aldı, hiçbirşeyim kalmadı... Hatta canını verircesine seven talebelerim bana düşman oldu... Çocuklarım bile terketti,.. Aç kaldım, hiçbiryerde iş bulamadım... Şehir şehir dolaştım, iş aradım, ancak bu işi bulabildim... Herkese beni anlatın ki ibret olsun, hiçkimse böyle yapmasın" demiş.
 
Kendine lâzım olanı verebilmek (îsâr etmek) müslüman ahlâkıdır, dinimizin şiârıdır, Peygamber efendimizin beğendiği ve her zaman yaptığıdır, Allahü tealanın istediği huydur.
 
Her peygamberin, peygamber olarak seçilmesinin bir sebebi, güzel bir huyu vardır. Peygamber efendimize de sormuşlar; "Ya Resullallah, sizin hangi huyunuz sebeb oldu" dediklerinde, Peygamber efendimiz " îsâr'dır " buyurmuş. Yani kendine lâzım olanı verebilmek...   
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:160
Dün:408
Bu Ay:10,692
Toplam:14,294,235
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842